31 stycznia 2017 Udostępnij

10 zasad zdrowego odżywiania

Jeśli jesteście ludźmi z zasadami i chcecie się zdrowo odżywiać nie tracąc przy tym pogody ducha i nie zwariować to powinniście wiedzieć jak można o siebie zadbać. Mamy dla Was kilka ciekawych porad w tym właśnie zakresie.

1. Jedzenie regularne

Naszym zadaniem powinno być regularne spożywanie posiłków. wprowadzamy więc odpowiednie pory posiłków, tak by nasz organizm wiedział kiedy pojawia się ten moment, gdy pojawi się pokarm.

2. Warzywa

Polacy to naród, który przede wszystkim stawia na warzywa i to właśnie one są dla nas najlepszą propozycją. Spożywanie dużej ilości mięsa to zakorzeniona w naszej kulturze tradycja. Dlatego wpadliśmy w manie jedzenia mięs i kanapek. Trzeba to zmienić i postawić na warzywa, które zawsze są dla naszego organizmu perfekcyjne, gwarantują nam doskonałe zdrowie.

3. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem

Słodycze są oczywiście naszymi ulubionymi i od dzieciństwa po nie sięgamy, jednak dla naszego zdrowia nie są zbyt dobre, dlatego liczy się to co dobre. Stawiamy raczej na owoce, ale z umiarem tak naprawdę wszystko jest dla ludzi.

4. Unikaj alkoholu i papierosów

Oczywiście używki nie są odpowiednie nigdy i dlatego papierosy i alkohol zdecydowanie lepiej będzie ostawić. Ewentualnie lampka czerwonego wina, która dla zdrowia będzie dobrym dodatkiem.

5. Dbaj by to, co przygotujesz było nie tylko smaczne, ale i miłe dla oka.

Trzeba pamiętać, że jemy przede wszystkim oczami i nosem. Spróbujemy więc przygotowywać posiłki w taki sposób, by były wizualnie atrakcyjne. Wtedy może chętniej po nie sięgniemy.

Zdrowe odżywianie

6. Produkty typu fast food usuwamy

Produkty z restauracji fast food należy usuwać z własnego menu. Zamiast tego stawiamy na samodzielne przygotowywanie również takich propozycji jam hamburger czy kebab. Wtedy wiemy jakie składniki używamy.

7. Używaj ziół, a ogranicz sól

Wszelkie zioła będą dobrym wyborem, dlatego warto na nie postawić, eksperymentować łączeniem tych ziół ze sobą. Unikamy natomiast soli.

8. Pij dużo płynów

Uzupełnienie wody w organizmie jest bardzo ważne, dlatego starajmy się dbać o to, by spożywać 2 litry wody dziennie. Pamiętajmy, że to woda będzie najlepsza nie zaś gazowane napoje z niezliczoną ilością cukru

9. Używaj oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek ma wiele witamin oraz te zdrowe tłuszcze. Dobroczynne działanie polegać będzie na asymilacji cukrów i wyrównanie poziomu we krwi. Dlatego właśnie oliwa z oliwek będzie polecana diabetykom. Dodatkowo chroni przed wolnymi rodnikami i wspomaga skutecznie procesy trawienia.

10. Wiedz, co jesz

Musimy wiedzieć co pojawia się na naszym talerzu, dlatego dokładne czytanie etykiet to bardzo ważna kwestia, o której zawsze trzeba pamiętać.

Dominika Hućko

Trener personalny.