31 października 2022 Udostępnij

Teraz wykonane z UK Grown Chia Seeds!

W grudniu 2018 roku Purition zaczęło używać nasion chia z pierwszego w historii brytyjskiego zbioru chia.

Wszystko zaczęło się jeszcze we wrześniu 2018 roku, kiedy współzałożyciel Purition, Edward, oglądał CountryFile i zobaczył, że nasiona chia są uprawiane w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy.

Hodmedod - nazwany Najlepszym Producentem Żywności w BBC Food & Farming Awards 2017 - jest jedynym dystrybutorem nasion chia uprawianych w Wielkiej Brytanii.

Ponieważ Purition uwielbia prawdziwe, wysokiej jakości składniki, które zmniejszają mile żywnościowe i wspierają lokalnych producentów żywności, skoczyliśmy na tę okazję. Jesteśmy dumni, że jako pierwsza brytyjska firma zajmująca się wellness i odżywianiem używamy w naszych przepisach nasion chia uprawianych w tym kraju. Kliknij, aby przeczytać pełną historię o nasionach chia uprawianych w Wielkiej Brytanii.

Aby dowiedzieć się więcej o nas i o tym, jak tworzymy Purition, obejrzyj nasze nowe wideo

Nick Saltmarsh z Hodmedod opowiada nam więcej. Nie tylko o pochodzeniu zabawnej nazwy...

Więc, Nick. Trochę tła.

Trzech z nas założyło Hodmedod jakieś sześć lat temu, szukając możliwości uprawy fasoli, które kiedyś były popularne i pożywne, a teraz zostały zapomniane. Naszym pierwszym zainteresowaniem była fasola fava. Ta poszła z miejsca w siłę.

I co się stało potem?

Cóż, rozejrzeliśmy się za innymi zapomnianymi fasolami. Znaleźliśmy rolnika w pobliżu Colchester, który specjalizował się w uprawie rzadkich i wyspecjalizowanych fasolek. Początkowo uprawiał quinoa, ale potem zaczął uprawiać nasiona chia.

Opowiedz nam o nasionach chia?

Nasiona chia są pierwotnie uprawą z Ameryki Południowej. Tutaj do uprawy nasion potrzebna jest specjalistyczna wiedza - na przykład wykorzystanie dostępnego światła dziennego. Obecnie uprawia się je na polach z małymi, pięknymi, fioletowymi kwiatami. Umiejętnością jest wyczucie czasu zbiorów, aby nasiona nie były zbyt dojrzałe.

A w jaki sposób jesteście związani z Purition?

Po raz pierwszy rozmawialiśmy z Purition we wrześniu 2018 roku. Byli naprawdę podekscytowani wykorzystaniem w swoich produktach brytyjskich nasion chia. Dostarczamy wszelkiego rodzaju ludzi, ale naprawdę cieszymy się na współpracę z Purition. Jesteśmy również podekscytowani, że Purition lubi inną uprawę, którą uprawiamy ... więc obserwuj tę przestrzeń.

Dobra, wracamy do nasion chia!

Cóż, w Ameryce Południowej były one postrzegane jako podstawowe pożywienie. Są fantastycznym źródłem białka, dostarczając wszystkich niezbędnych aminokwasów, których potrzebuje nasze ciało. Nasiona są bogatym źródłem błonnika o niskim indeksie glikemicznym - oznacza to, że uwalniają energię w czasie bez "szpikulca", który dostajemy od przetworzonych cukrów i węglowodanów.

A co z większą skalą?

Cieszę się, że pytasz. Częścią wizji Hodmedod jest doprowadzenie do większej dywersyfikacji upraw w Wielkiej Brytanii. Odejście od monokultury i upraw, które są bardziej podatne na szkodniki i choroby. Przyczynia się to następnie do większej różnorodności na brytyjskich farmach, przyciągając więcej dzikiej przyrody.

To przekonanie zmniejsza również food miles i daje nam wszystkim większą wiedzę o tym, gdzie i jak produkowane jest nasze jedzenie.

A nazwa?

'Hodmedod' to stare słowo z East Anglian oznaczające jeża lub cokolwiek okrągłego i zwiniętego. Czułem się jak zagubiona część naszego dziedzictwa. Na pierwszy rzut oka fasolę można było postrzegać jako okrągłą, zwiniętą rzecz. Fasola jest tym, co zaczęliśmy produkować na początku.

Dominika Hućko

Trener personalny.