8 lutego 2016 Udostępnij

Sokowirówki i wyciskarki owoców, które ozdobią kuchnię

Coraz więcej osób decyduje się na zakup blenderów, sokowirówek lub wyciskarek do owoców. Nic dziwnego, ponieważ te urządzenia są niezbędnymi pośrednikami, dzięki którym można sporządzać witaminowe skarbnice jakimi są soki ze świeżych owoców lub koktajle owocowo-warzywne. Prócz blenderów, największa popularnością cieszą się jednak sokowirówki oraz wyciskarki - to właśnie im poświęcimy odrobinę więcej uwagi. To wszystko za sprawą tego, iż te dwa sprzęty często są ze sobą mylone. Tymczasem, różnice pomiędzy nimi są ogromne! Nawet nowoczesne sokowirówki w porównaniu do wyciskarek uchodzą za te bardziej prymitywne. Co ma swój przekład na cenę, gdyż te pierwsze są zdecydowanie tańsze od tych drugich.

Jednocześnie, wyciskarki są bardziej zaawansowane pod względem technicznym, gdyż korzystając z nich możemy otrzymać sok lub przecier niemalże z wszystkiego, począwszy od kiełków aż po warzywa liściaste - co nie byłoby możliwe używając sokowirówki. Kolejnym atutem wyciskarki jest to, że produkuje ona zdecydowanie mniej odpadów, który wynoszą zaledwie 1/3 całego wykorzystanego surowca. Znaczna różnica widoczna jest także w jakości otrzymywanego soku.

Sokowirówki zazwyczaj wyposażone są w nagrzewające się elementy, które wyniszczają wszystkie wartości odżywcze w surowcu. Tylko wyciskarki, dzięki innowacyjnej technologi potrafią stworzyć pełnowartościowe napoje. Jednakże są zdecydowanie droższe niż sokowirówki, co jest zdecydowanie ich największą wadą. Oczywiście wybierając sokowirówkę lub wyciskarkę, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na podstawowe parametry techniczne, ale i wygląd. Dlaczego? Gdyż nie każdy z nas jest w stanie zorganizować specjalną przestrzeń na przechowywanie takich przedmiotów.

Estetyczna wyciskarka do owoców

Nierzadko jesteśmy zmuszeni na przetrzymywania wyciskarki lub sokowirówki na tzw. widoku, zatem warto zadbać o to, by urządzenie prezentowało się dobrze. Według obowiązujących trendów, przestrzenie kuchenne urządzone są w nowoczesnych aranżacjach. Dlatego też niezależnie od tego czy zdecydujemy się na blender, sokowirówkę lub wyciskarkę warto by była ona utrzymana w inox. Jednocześnie, jest to propozycja najbardziej uniwersalna. Doskonale sprawdzi się we wspomnianych już nowoczesnych wnętrzach, podkreślając ich loftowy charakter, ale i będzie stanowić efektowny kontrast dla tradycyjnych, ciepłych, kuchennych wnętrzach. Równie istotny jest także kształt. Najbardziej efektownie oraz oryginalnie prezentują się urządzenia nie o geometrycznych, kanciastych, a o opływowych, subtelnych kształtach.

Dominika Hućko

Trener personalny.