5 lutego 2016 Udostępnij

Wyciskarka do cytrusów – jak wybrać?

Jeśli posiadamy wyciskarkę do cytrusów to możemy się cieszyć świeżym sokiem w swoim domu. Dzięki niemu będziemy mogli lepiej zadbać o swoje zdrowie. Warto jednak wiedzieć jak wybrać urządzenie do przygotowywania soku. Pewnie każdy zgodzi się z tym, że zdecydowanie łatwiej będzie wypić sok niż zjeść wiele owoców, tak by dostarczyć do organizmu kompleksowe porcje witamin i minerałów. Jeśli posiadamy wyciskarkę do cytrusów przygotowanie soku nie będzie stanowiło problemu, będzie realizowane szybko a w soku znajdą się wszystkie cenne składnik. Najważniejsze dla użytkowników powinno być to, że urządzenie takie daje nam łatwość w przygotowaniu soku i wydaje się, że ta kwestia ma ogromne znaczenie. Postaramy się podpowiedzieć jak takie urządzenie można wybrać. Podstawowe zadanie takiego urządzenia to praca z cytrusami.

Maszyna jest raczej niewielkich rozmiarów i nie będzie nam zajmowała wiele miejsca. Po tym jak przyłożymy do niej owoce i przykryjemy dołączoną pokrywką sprzęt będzie automatycznie pracował. Zaletą urządzenia będzie sprawne przygotowywanie soku bez pestek i gorzkich błon owocu. Te urządzenia z wyższej półki gwarantują bardzo sprawną pracę i wyciskają sok bardzo dokładnie. Na rynku dostępne są mocno zróżnicowane urządzenia, spośród których każdy może szukać jakieś dobrej propozycji dla siebie. Taki podstawowy element, na który trzeba zwracać uwagę to oczywiście zbiornik na sok. Może mieć od 400 ml do nawet litra. Wybór zależy tutaj od tego jak wiele soku jednorazowo będziemy przygotowywać. Im więcej soku będziemy chcieli spożywać tym rzeczywiście powinniśmy się decydować na urządzenie z nieco większym zbiornikiem na sok. Te większe będą dobrym wyborem między innymi dla kilkuosobowych rodzin.

Warto także sprawdzić jak wygląda moc urządzenia. Im większa będzie wartość tym lepszą wydajność pracy będzie można uzyskać. Pod względem mocy energetycznej wyciskarka powinna mieć około 20-30 W. Lepsze urządzenia mają wydajność nawet w granicach 100 W. Zanim wybierzemy urządzenie warto także sprawdzić czy będzie opcja kontroli gęstości soku. Niektórzy lubią sok całkowicie klarowny inni natomiast taki, w którym znajdzie się miąższ i dlatego warto sprawdzić jakie możliwości w tym zakresie daje nam urządzenie. Gęstość może być regulowana manualnie przez zmianę otworów, przez które sok będzie przepływał. Dodatkowo warto także sprawdzić jak wygląda kwestia mycia urządzenia i czy można niektóre części zdjąć i myć w zmywarce. Jeśli urządzenie będzie jednoczęściowe to czyszczenie może się okazać kłopotliwe.

sok z owoców cytrusowychOczywiście warto także brać pod uwagę pewne dodatkowe funkcje, które występują w urządzeniu. Niektóre nowoczesne sprzęty mają możliwość odprowadzania miąższu co sprawia, że sok będzie jednolity. Te większe urządzenia posiadają dołączone w zestawie nasadki, dzięki którym można mielić mięso, kawę czy przygotowywać makaron. Przy pomocy urządzenia wyciskać można nie tylko cytrusy, jeśli będzie to sprzęt z wymiennym wałkiem ślimakowym. Wyciskarka to jak się wydaje takie urządzenie, które będzie przydatne praktycznie w każdym domu. Dzięki tej maszynie można cieszyć się zdrowymi sokami, które mają w sobie wiele składników odżywczych i witamin. Zanim wybierzemy konkretny sprzęt warto sprawdzić parametry urządzenia, tak by wiedzieć czy spełni nasze oczekiwania. Powinniśmy się także zastanowić czy będą dla nas istotne jakieś dodatkowe funkcje i czy istnieje sens inwestowania w nie. Jeśli nie będą wykorzystywane nie warto wydawać dodatkowych pieniędzy na takie urządzenie.

Bożena Roman

Dermatolog.