10 lutego 2016 Udostępnij

Sok z wyciskarki czy sokowirówki – który jest zdrowszy?

Większość z nas lubi spożywać świeży sok zarówno ze względu na pyszny smak jak i walory zdrowotne. Problem polega na tym, że świeży sok, wbrew pozorom, nie jest na wyciągnięcie ręki. To, co widzimy na sklepowych półkach to „soki”, które są rozwadniane, często dosładzane i produkowane z zagęszczonego soku owocowego. Jeśli chcemy napić się prawdziwego soku musimy go przygotować samodzielnie. Ważne jest jednak, by pamiętać o właściwym doborze składników – warzyw i owoców. Co to znaczy „właściwy dobór warzyw i owoców”? Przede wszystkim ważne jest, by kupować te produkty z pewnego źródła – dobrze jest mieć np. zaufanego dostawcę na jakimś rynku, targu czy osiedlowym bazarze. Jeśli zdecydujemy się na kupno owoców i warzyw w supermarkecie należy pamiętać, by nie kupować produktów fabrycznie zapakowanych.

Wybierajmy te owoce/warzywa, które są sprzedawane luzem, dzięki czemu unikniemy zakupu zepsutego produktu. Kolejna rzecz, która dotyczy zarówno zakupów w supermarkecie jak i na targu, to zwracanie uwagi na to, jakie produkty można kupić w danym sezonie. Wybór sezonowych warzyw czy owoców to jednocześnie unikanie chemii i pestycydów – wybieramy to, co naturalnie pojawia się w danym okresie. Zwracajmy uwagę na zapach danych produktów – nie sztuką jest bowiem kupić piękną paprykę, która nie pachnie, a co za tym idzie, nie smakuje jak papryka.

Sok z wyciskarki

Wyciskarka do owoców to urządzenie, które pracuje jako sprzęt, który miażdży komórki owoców i warzyw i w ten sposób pozyskuje z nich sok. W sklepach znajdziemy wyciskarki z jednym albo dwoma ślimakami. Te jednoślimakowe łatwiej będzie można czyścić, wydajność jest jednak mniejsza. Sok uzyskiwany przy wykorzystywaniu wyciskarek będzie gęsty, mętny, będzie miał małą ilość piany. Można oczekiwać także większej wartości odżywczej, ponieważ substancje takie jak witaminy, minerały czy enzymy nie zostaną w nim zniszczone. Dzięki temu, że nie dochodzi do ogrzewania soku w trakcie produkcji jego jakość jest wyższa. Otrzymywanie soku z wyciskarki trwa jednak sporo czasu, ponieważ ślimak obraca się wolno i delikatnie miażdży komórki. Tym samym można oczekiwać, że wszystko będzie wydajne, ale nie bardzo szybkie.

Sok z sokowirówki

Co warto kupić - wyciskarkę czy sokowirówkę? Sokowirówka inaczej niż wyciskarka nie doprowadza do miażdżenia owoców, ale będzie je rozcinać przez wirujące noże. Następnie dzięki sile odśrodkowej pozyskiwany będzie sok. Ten sposób ma jednak wiele wad, ponieważ teoretycznie sok powstaje szybko, ale to, że powstaje szybko sprawia, że w trakcie pracy urządzenie niszczy wiele elementów, które ważne są dla naszego zdrowia. W trakcie ścinania oraz odwirowania soku jest wysoka temperatura, która unicestwia ważne witaminy i minerały. Sok, który powstaje przy użyciu sokowirówki zawsze charakteryzuje się klarownością, nie będzie w nim kawałków owoców czy warzyw. Można go również otrzymać szybciej niż ten z wyciskarki. Sokowirówka nie ma jednak możliwości uzyskiwania soku z owoców jagodowych czy też zielonych warzyw. Ostateczna decyzja o tym jaki sok wybrać zależy wyłącznie od nas. Musimy sobie sami rozważyć jakie opcje są dla nas najważniejsze i na których kwestiach trzeba się najbardziej skupić. Na pewno warto przygotowywać sobie świeży sok, ponieważ charakteryzuje się wyjątkowym smakiem i doskonałymi właściwościami.

Bożena Roman

Dermatolog.